Hatay Vakfı

Hatay Mutfağı

Anasayfa > Hatay > Hatay Mutfağı

Hatay Mutfağı


AbugannüşMangal ateşinde ya da taş fırınlar da közlenmiş patlıcan, domates ve biberle yapılır. Bol zeytinyağı ve nar ekşisiyle servis edilir.
Cevizli BiberCeviz ile beraber Kleyde biberlerin bakır havanda dövülmesiyle yapılır. Mezelerin olmazsa olmazıdır. Zeytinyağı ve nar ekşisi ile servis edilir.
HumusHaşlanmış nohut, tahin ve limon suyunun karışımı ile hazırlanan bir mezedir. Tereyağında kavrulan süneberle servis edilir.
Zeytin SalatasıYöremize has yeşil zeytinlerin bakır havanda tek tek kırılmasıyla yapılır. Zeytinyağı ve nar ekşisiyle servis edilir.Hem kahvaltılarda hem de meze olarak tüketilir.
Kekik SalatasıDağlarımızda yabani olarak yetişen taze zahterin soğuk sıkım zeytinyağıyla buluşmasıyla hem kahvaltı da hem meze olarak tüketilen salata çeşididir.
Çökelek SalatasıHem taze çökelekle hem de sürkle yapılan her mevsim sofralar da yer alan salata çeşididir. Bol zeytinyağıyla servis edilir.
SarmaiçiKleyde biber, zeytinyağı ve nar ekşisiyle ince bulgurun kashada yoğrulmasıyla kadınların misafir aldığı günler de sofralarında mutlaka ikram ettikleri mezedir. Bol yeşillik ve asma yaprağıyla servis edilir.
ÖcceYöremize özgü bakır öcce tavasında kızartılarak yapılan mezedir. Cevizli biberle servis edilir.