Hatay Vakfı

Hatay Hakkında

Anasayfa > Kurumsal > Hakkımızda

Hakkımızda


Hatay’lı hemşerilerimize yardım etmek, birbirleriyle irtibat kurmalarını, birbirlerini tanımalarını sağlamak, kaynaştırmak, Hatay’lılar arasındaki birlik ve beraberliği, dostluğu kuvvetlendirmek Hatay’ın kültür değerlerini korumak, geliştirmek ve zenginleştirmek, ilin ekonomik gelişmesini bir bütün halinde ele almak ve ülke kalkınmasıyla dengeli bir biçimde gerçekleştirmeye katkıda bulunmak, Hatay’dan yetişmiş ve değişik alanlarda başarılı olmuş insan gücünden yararlanmak ve Hatay’dan yetişmiş olan değerleri anmak, tanıtmak ve değerlendirmek düşünceleriyle, Mehmet İhsan AYDEĞER (işadamı), Süleyman BOŞÇA (avukat), Nuri ÇELİK (bürokrat), Mehmet ÖNAL (bürokrat), İrfan ÖNAL (bürokrat), Sedat ŞİMŞEK (bürokrat), Kazım ÖZKAN (bürokrat) ve Cevdet AYDIN (işadamı) tarafından, 26 Mart 2010 tarihinde, Ankara’da, “Hatay Birlik Derneği” kurulmuştur.

Dernek amacı doğrultusunda 20 Kasım 2011 tarihine kadar faaliyetlerini sürdürmüş, bu kapsamda 26 Mayıs 3 Haziran 2010 tarihinde “Başkent’te Hatay Günleri” etkinliğini gerçekleştirmiştir. 20 Kasım 2011 tarihinde yapılan faaliyetlerden elde edilen gelirlerle, Vakfın sermayesini oluşturarak, Derneğin Vakfa dönüştürülmesine karar verilmiş ve dernek lağvedilmiştir. 16 Mayıs 2011 tarihinde, kurucuları Mehmet İhsan AYDEĞER (işadamı), Nuri ÇELİK (bürokrat), Mehmet ÖNAL (bürokrat), Sedat ŞİMŞEK (bürokrat) ve Hüseyin KEFSİZ (işadamı) olmak üzere “Hatay Birlik Vakfı” Ankara’da kurulmuştur. Vakfın faaliyetlerini yaygınlaştırmak ve Hatay’daki katılımları sağlamak maksadıyla, 06 Ekim 2011 tarihinde, yönetim kurulu üyeleri, Mehmet Gülen, Ali OK, Halil İbrahim YELKAYA, Murat GENCO, Sezgin GÜMÜŞ, Hanife İnci Özal ve Filiz ÖZÇÖREKÇİ olmak üzere, ” Hatay Şubesi” kurulmuştur.

Vakfa gelir sağlayacak ticari faaliyetleri yerine getirmek üzere, 28 Şubat 2012 tarihinde, Eğitim Hizmet ve Faaliyetleri, Basın ve Yayın Faaliyetleri, Sosyal Hizmet Faaliyetleri, Sağlık Hizmetleri, Fuar Festival ve Diğer Organizasyon Hizmetleri, Sosyal, Kültürel ve Sportif Organizasyon Hizmetleri, Ticaret ve pazarlama işleri ile uğraşmak üzere ” Hatay Birlik Vakfı İktisadi İşletmesi” kurulmuştur.

Halihazırda Vakfımızın, Mütevelli Heyeti’ndeki 117, Onur Kurulu’nda 122, değerli hemşehrimizle kuruluş amaçları doğrultusunda “Hatay’ımıza Hizmet” yolunda çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamda; 2012 ve 2014 yıllarında ” Başkent’te Hatay Günleri”ni düzenlemiş, çeşitli tarihlerde iftar, yemekli toplantı, ayni yardım verilmesi vb. faaliyetlerini yerine getirmenin yanı sıra, 100 üniversite öğrencisine burs vermeye devam etmektedir.